Zostałaś niedawno mamą? Jest to zapewne wyjątkowy czas dla Ciebie. Nowe przeżycia niosą jednak ze sobą sporo stresu i niepokoju. Na pewno chciałabyś wiedzieć od razu wszystko o swoim maluszku: jak długo będzie się rozwijać i co sama możesz zrobić, aby mu w tym pomóc. Chcesz być przecież najlepszą mamą ponad wszystko i przewidzieć co się będzie działo z Twoim dzieckiem w najbliższym czasie. Wielu rzeczy nie jesteśmy w stanie niestety przewidzieć, ale istnieją też sytuacje uniwersalne, które przebiegają w podobnym czasie u każdego maluszka. Bądź przygotowana.

Spis treści:

Kiedy dziecko widzi?

Dziecko - kiedy widzi?

 

Być może nie wiesz, jak to dokładnie przebiega, ale to kiedy dziecko widzi jest interesujące. Zacznijmy więc od początku. Kiedy maluszek się rodzi, wzrok jest jednym z najmniej rozwiniętych zmysłów. Według badań naukowców, jego widzenie jest dwuwymiarowe, znaczy to tyle, że nie potrafi rozróżnić rzeczy dalszych a bliższych, lepiej widzi obrazy na obrzeżach pola widzenia, aniżeli w jego centrum. Jeżeli znajdują się one w odległości większej niżeli 30 cm, będą one dla dziecka zamglone i niewyraźne. Ostrość widzenia z każdym tygodniem będzie coraz większa. Przyjmuje się, że pełny rozwój wzroku trwa nawet do 6 roku życia. Jeżeli chodzi o rozróżnianie kolorów, dzieje się to dopiero po kilku dniach i rozwija się w ciągu kilku miesięcy.

Kiedy dziecko samo siada?

Samodzielne siadanie - dziecko

Zapewne jako świeża mama, chcesz aby Twoje dziecko rozwijało się jak najszybciej i nie pozostawało w tyle za rówieśnikami. Problem ten dotyczy mówienia czy siadania. Obie kwestie są jednak bardzo indywidualne. To kiedy dziecko samo siada jest uzależnione od wielu czynników. Przyjmuje się jednak, ze nabiera w tym samodzielności w okolicy 7 i 8 miesiąca. Wcześniej ich kręgosłupy są zbyt za słabe, aby przyjąć i utrzymać prawidłową postawę. Dlatego tak ważne jest, abyśmy nie robili z dzieckiem nic na siłę. Nie chcemy mu przecież zrobić krzywdy. Jeżeli maluszek ma już 5 miesięcy, możesz zacząć spróbować siadanie z nim, poprzez podawanie mu jednego lub dwóch palców, aby mogło się na chwilę podnieść. Dla dziecko może to się okazać nie tylko dobre ćwiczenie, ale też świetna zabawa. Z czasem czas, kiedy będzie mogło samemu siedzieć będzie się odpowiednio wydłużał, aż w końcu zacznie to robić samodzielnie.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

 

Kolejnym, naturalnym etapem w rozwoju dziecka, po nauce siadania, jest oczywiście nauka chodzenia. To kiedy dziecko zaczyna chodzić, jest znów zindywidualizowane. Przyjmuje się, że w okolicy 9 miesiąca, zaczyna ono najczęściej raczkować. Uczy się wtedy niezbędnej koordynacji ruchowej, aby w okolicy 10 miesiąca zacząć stawiać pierwsze kroki. Na początku najpewniej będzie to po prostu kwestia wyprostowania się, trzymając się rodzica bądź drabinek łóżeczka. Z czasem pojawią pierwsze, nieśmiałe kroczki, aby niebawem przerodziły się w prawdziwy chód. Kiedy dziecko staje się coraz bardziej samodzielne, musisz zwrócić szczególną uwagę na bezpieczną okolicę. Sprawdź czy nie ma niebezpiecznych przedmiotów na podłodze, wystających kabli czy śliskiej nawierzchni.