Świąteczny zawrót głowy dopadnie każdego. Sprzątanie, zakupy, gotowanie, pieczenie, prezenty, choinka i jeszcze dekoracje. Pieniądze w tym okresie "wyparowują" w sposób magiczny wprost proporcjonalny do naszych starań o zachowanie wyjątkowej atmosfery w te bajeczne dni. Ostatnim akcentem, który tworzy świąteczną atmosferę jest udekorowanie domu. Chcemy, żeby było niebanalnie, atrakcyjnie, ładnie i niedrogo. W portfelu robi się pustawo, ceny ozdób w sklepach przyprawiają o ból głowy, czasu na stanie w sklepowych kolejkach i przedzieranie się przez tłumy klientów też nie ma. Co zrobić? Ozdób swój dom samodzielnie, tanio i niebanalnie. Czym? Ozdobami z filcu. Za ile? Od kilku do kilkunastu złotych, maksymalnie 50 złotych. - filc w arkuszach kosztuje ok.3,00-3.50 zł za arkusz.

Jak zrobić świąteczne dekoracje z filcu?

filc

Zrobienie takowych dekoracji jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu, jednocześnie jeśli mamy jakieś doświadczenie w takich robótkach, możemy też stworzyć coś bardziej złożonego, wszystko zależy od nas. Oto kilka propozycji:

Filcowe ozdoby na choinkę

Potrzebny będzie arkusz filcu (lub więcej), foremki do ciastek świątecznych, nóż lub nożyczki, dziurkacz do papieru, sznurek lub tasiemka, błyszczące dżety, konfetti do naklejania, koraliki, kolorowe nici, klej, pisaki do malowania na materiale. 1. Z foremki do ciastek w kształcie choinki, gwiazdki, bałwanka, serca, piernika itp odrysowujemy wzór, wycinamy ozdobę, robimy dziurkę, przeciągamy sznurek i...gotowe do powieszenia na drzewku, zrobienia z nich łańcucha do dekoracji ściany, ozdobienia drzwi, okna, cokolwiek nam przyjdzie do głowy. 2. Dla potrafiących posługiwać się igłą i nitką - wycięte dwa takie same formaty można zszyć, wypełnić je czymkolwiek (płatki kosmetyczne lub folia się doskonale sprawdzą) i zszyć. Bardzo ładnie wygląda obszycie ozdoby kontrastową nitką, np czerwone serce zieloną nitką. 3. Wycięte, zszyte lub nie ozdoby można ozdobić błyszczącymi dżetami, koralikami, kolorowym, błyszczącym konfetti. Wystarczy je nakleić lub przyszyć. 4. Wiszące, filcowe ozdoby można delikatnie nasączyć olejkiem zapachowym. Wówczas będziemy mieć dodatkowo pachnącą dekorację świąteczną.

Filcowe ozdoby na świąteczny stół

Potrzebne są te same produkty, co do robienia ozdób wiszących. Różnica tkwi w wielkości. 1. Rysujemy na filcu koło o 2 cm większe niż talerz. Kładziemy na świąteczny stół jako podkładkę pod talerz. Zielona, czerwona, granatowa  podkładka na śnieżnobiałym obrusie położona pod biały talerz wygląda niesłychanie atrakcyjnie i natychmiast nadaje wyjątkowego, świątecznego charakteru każdemu nakryciu stołu. Brzegi podkładek można również ozdabiać. Filc znakomicie nadaje się do podkładek pod kieliszki i szklanki. 2. Ciekawie wyglądają sztućce położone na wyciętych z filcu długich choinkach. 3. Obrączki na sztućce lub serwetki - wystarczy prostokąt o wymiarach 4 cm x 10 cm skleić lub zszyć węższymi końcami. Również można je ozdobić, czymkolwiek przyjdzie nam do głowy.

Filcowa ozdoba na drzwi

Potrzebny filc w większym arkuszu. Wycinamy z niego szeroki okrąg, a najlepiej dwa i je zszywamy lub sklejamy (narysować można cyrklem, odrysować od dwóch różnej wielkości talerzy itp). Do koła można przykleić różne ozdoby, napisać życzenia, powiesić na drzwiach. Gotowe. Tanio, niesztampowo, atrakcyjnie, pięknie. Filc to niezwykły materiał, wykorzystywany przez wielu rękodzielników. Ozdoby świąteczne z tego materiału każdy może zrobić sam. Satysfakcja gwarantowana i nie ma szansy na zrobienie czegoś brzydkiego. Powodzenia!