Kiedy na świat przychodzi dziecko, w głowie świeżo upieczonej mamy roi się od pytań. Wśród nich pojawiają się między innymi zagadnienia dotyczące karmienia. Jak często karmić noworodka, aby prawidłowo przybierał na wadze i mógł zdrowo się rozwijać?

Spis treści:

Karmienie w pierwszym miesiącu życia noworodka

Co ile karmić noworodka?

W pierwszych tygodniach po narodzinach, dziecko nie wykonuje zbyt wiele czynności- przez prawie całą dobę śpi, a przerwy między drzemkami poświęca na jedzenie. Młode mamy zastanawiają się, co ile karmić noworodka, aby zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne i zapewnić mu prawidłowe warunki do rozwoju. Interesują się także tym, ile powinien przybierać noworodek w pierwszych tygodniach życia.

Warto wiedzieć, że ilość karmień zmienia się wraz z wiekiem niemowlaka i jest zależna od tego, czy maluch jest karmiony wyłącznie mlekiem matki, czy też mlekiem modyfikowanym.

Co ile karmić noworodka?

ile powinno przybierać niemowlę

Współcześnie, pediatrzy zalecają karmienie noworodków piersią na żądanie. Organizm dziecka instynktownie wyczuwa, kiedy jest mu potrzebny pokarm i dlatego maluszek powinien zaspokoić głód, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Inaczej wygląda kwestia karmienia mlekiem modyfikowanym. Wiele mam ma wątpliwości co do tego, co ile karmić noworodka z butelki. Ponieważ gotowe mleko jest ciężkostrawne, przerwy pomiędzy kamieniami powinny być dłuższe, niż w przypadku mleka naturalnego. W pierwszym tygodniu po porodzie, karmienie należy powtarzać nawet co dwie godziny przez całą dobę. W drugim tygodniu, przerwy między kamieniami należy wydłużyć do trzech godzin, a w kolejnym tygodniu nawet do czterech. Aby dziecko przybierało prawidłowo, należy skrupulatnie pilnować godzin karmienia i nie dokarmiać noworodka między posiłkami.

Ile powinien przybierać noworodek?

Ile powinien przybierać noworodek

Kiedy młoda mama wie już, co ile karmić noworodka, zaczyna się zastanawiać, czy taka ilość pokarmu na pewno wystarczy maluszkowi. Istnieje na to prosty sposób-wystarczy dowiedzieć się, ile powinien przybierać noworodek. Jeśli waga wzrasta w prawidłowym tempie, oznacza to, że niemowlę odżywia się prawidłowo i mama nie ma powodów do obaw. Regularne ważenie dziecka to najlepsza metoda na sprawdzenie, czy wypija ono prawidłową ilość mleka. Prawidłowe przybieranie na wadze w pierwszych miesiącach życia

To, ile powinno przybierać niemowlę, zależy od jego płci oraz wieku, jednak w pierwszych miesiącach życia, różnice pomiędzy przybieraniem na wadze dziewczynek i chłopców są minimalne. Ile powinien przybierać noworodek? Generalnie przyjmuje się, że 600- 800 gram to prawidłowy przyrost wagi w pierwszych miesiącach życia. Im starsze jest niemowlę, tym przyrost wagi jest wolniejszy. W drugim półroczu, wynosi już średnio 500 gram na miesiąc.

Ile powinno przybierać niemowlę

ile powinno przybierać niemowlę

Wiele mam martwi się, że ich dziecko waży zbyt dużo albo zbyt mało. Należy pamiętać, że to ile powinno przybierać niemowlę, jest tak naprawdę kwestią indywidualną, zależną od wielu czynników. Niewielkie odstępstwa od normy zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. W razie jakichkolwiek obaw, rodzice mogą skontaktować się z pediatrą, który rozwieje wątpliwości i upewni się, czy dziecko jest zdrowe i czy rozwija się we właściwym tempie.