Ponieważ niemowlak śpi kilkanaście godzin na dobę, dobrze przemyśleć kwestię pościeli i prześcieradła. Co wybrać z modeli, jakie są na rynku?

Sen jest ważny dla każdego człowieka, a w przypadku małych dzieci ma kluczowe znaczenie dla ich harmonijnego rozwoju. Z tego względu należy zrobić wszystko, by zapewnić maluszkowi relaksujący i zdrowy sen.

Wybór materiału

Przede wszystkim pościel musi być wysokiej jakości, naturalna i niepowodująca podrażnień. Dziecko ma mieć zapełniony przewiew i komfort termiczny. Nie może mu być za zimno ani za ciepło. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na materiał. Unika się sztucznych domieszek i barwników. Najczęściej sięga się po pościel, która jest w całości z bawełny lub po bawełniano-bambusową. Są one idealne dla delikatnej skóry dziecka, nawet alergicznej. Higiena i zdrowie dziecka są ważniejsze i nawet jeśli pościel przyciąga ciekawym kolorem czy wzorem, lepiej sprawdzić, czy równie atrakcyjna jest pod innymi względami.

Inne łóżeczko to inne prześcieradło

Każdemu przeszkadza to, kiedy prześcieradło się roluje, dzieciom także. Z tego względu najlepiej koncentrować się na prześcieradłach z gumką, które będą się idealnie układać na materacu. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na coś jeszcze. Łóżka i materace mają inny kształt i rozmiar. Zupełnie inne będzie prześcieradło do łóżeczka niż do kołyski lub gondoli wózka. Do łóżeczka będzie większe i zbliżone kształtem do prostokąta, są w nim wyraźnie zarysowane kąty. Tymczasem prześcieradło do gondoli od Kidspace zaprojektowano tak, by idealnie pasowało na owalny kształt materaca. Idąc z dzieckiem na spacer, nie będzie trzeba ciągle poprawiać prześcieradła, by nie uwierało dziecka.

Co z pokrowcem na przewijak?

Przewijak jest przydatny zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Teoretycznie nie jest niezbędny, ale bardzo ułatwia codzienną pielęgnację dziecka. Korzysta się z niego nie tylko przy zmianie pieluszki, czy ubranka, ale też po kąpieli albo przy smarowaniu ciała dziecka. Wielu rodziców decyduje się nie tylko na przewijak, ale też na pokrowiec. Najlepsze będzie prześcieradło na przewijak, które sprawi, że zarówno dla dziecka, jak i osoby dorosłej sama czynność zmiany pieluszki będzie przyjemniejsza. Przewijaki są najczęściej pokryte ceratką. Jest chłodna i mało przyjemna w dotyku. Dziecku nie będzie przyjemnie na nim leżeć, trudniej też przesuwać dziecko. Przez właściwości tego materiału należy uważać, żeby nie pojawiły się podrażnienia. Podobnie jak przy prześcieradłach do łóżeczka, także tutaj najlepiej postawić na prześcieradło z gumką.