Przedszkole jest bardzo ważnym etapem w życiu dziecka, można pokusić się o stwierdzenie że jest pierwszym krokiem w dorosłość. Dziecko uczy się w środowisku rówieśników przede wszystkim samodzielności i radzenia sobie w trudnych życiowych sytuacjach. W tym czasie odbywa się nie tylko rozwój emocjonalny, ale i społeczny dziecka. Warto wówczas dobrze przygotować swoją pociechę na te wszystkie wyzwania, by mogło przejść ten niełatwy etap bezstresowo i z entuzjazmem. Przygotowanie garderoby dla dziecka wydaje się być w tym aspekcie kluczową sprawą, bo jeśli będzie się czuło komfortowo w swoim ubraniu, będzie jednocześnie bardziej pewne siebie i odważniejsze.

Codziennie sprawdzaj prognozę pogodę

Przygotowanie ubrań na kolejny dzień w przedszkolu najlepiej poczynić wieczorem i dobrze, jeśli uczestniczy w tym również dziecko. Mając mniejszy lub większy wpływ na wybór swojej garderoby, dziecko nabiera większej pewności i wiary w swoją siłę sprawczą, a przy okazji to idealny moment, kiedy możemy przemycić wiedzę o porach roku i miesiącach.

Zanim otworzysz szafę dziecka, sprawdź pogodę na kolejny dzień. Pamiętaj też, że rano temperatura jest niższa, mogą też być lokalne przymrozki. Ze względu na zmienność pogody w ciągu dnia, najlepiej ubierać dziecko na tak zwaną cebulkę, a więc zakładać mu kilka warstw ubrań, które można w razie potrzeby kolejno zdejmować. Warto też uczyć dziecko już na wczesnym etapie radzenia sobie z zapinaniem i rozpinaniem guzików i zamka błyskawicznego, a także ze sznurowaniem butów. Ułatwi to z pewnością ubieranie dziecka w przedszkolu przez panie w celu wyjścia na dwór, a Tobie da pewność, że Twoje dziecko z całą pewnością ma zasznurowane buty, dobrze zapiętą kurtkę i czapkę na głowie.

Pamiętaj, by nie przegrzewać dziecka, ponieważ nie jest to bezpieczne dla jego zdrowia. Przegrzane i spocone dziecko wbrew pozorom dużo szybciej może się przeziębić. Dlatego tak ważne jest ubieranie się na cebulkę.

Przygotuj zapas ubrań w domu

Rezerwy ubrań w domowej szafie to ważna sprawa. Nigdy nie przewidzisz, kiedy dziecko zabrudzi swoje ubranie farbą lub zupą w przedszkolu, a nie zawsze możliwe jest jego upranie i wysuszenie na kolejny dzień. Mówiąc o zapasach, nie mamy na myśli chomikowanie ubrań, co nie jest oczywiście ani ekologiczne, ani ekonomiczne. Warto jednak mieć niewielki zapas poszczególnych rodzajów ubrań. Oczywiście, najczęściej brudzą się bluzeczki i koszulki, bo to one właśnie są najbardziej narażone na bezpośredni kontakt z pracami plastycznymi i obiadkiem. Można się zdecydować na zakup ubranek w większym rozmiarze, jeżeli zależy nam ich długiej żywotności, a rękawki czy nogawki można nieco podwinąć, żeby dziecko czuło się w nich komfortowo i miało zapewnioną swobodę ruchów.

Mądrze przygotuj wyprawkę do przedszkola

Kupując ubrania do przedszkola, stawiaj na naturalny skład. Czytaj metki, to one zawierają cenne informacje na temat składu oraz pielęgnacji tkaniny. W przypadku przedszkolnych ubranek, najlepiej wybierać materiały odporne na wysokie temperatury, dzięki czemu będzie można je prać w niewymagających programach (a zatem w wysokiej temperaturze, co jest ważne w przypadku alergików) oraz suszyć w suszarkach bębnowych (co bardzo zaoszczędzi czas suszenia). Należy wybierać tkaniny naturalne, takie jak bawełna, flanela, jersey, czy dzianina.

Warto kupować też ubrania w ciemniejszych kolorach, jeżeli wiesz że Twoje dziecko łatwo je brudzi. Zrezygnuj też z zakładania dziecku ubrań, które są przeznaczone na specjalne okazje ze względu na duże prawdopodobieństwo ich zabrudzenia i trudność wyprania.