Jeżeli myślałeś nad kupnem butów piłkarskich, musisz przede wszystkim zastanowić się, gdzie chciałbyś ich używać. Każde obuwie tego rodzaju jest bowiem docelowo przeznaczone dla konkretnego podłoża. Jeżeli zamierzasz grać w piłkę nożną przede wszystkim dla zabicia czasu, nie ma konieczności inwestowania w profesjonalne korki na boiska z naturalną trawą. Dla niezawodowej gry rekreacyjnej wystarczyłyby Ci takie, które są dedykowane przede wszystkim sztucznej trawie, zwanej orlikową.

Jakie to buty?

buty turfy

To buty turfy, czyli rodzaj obuwia piłkarskiego idealnie nadającego się do niezobowiązującej gry dla przyjemności. Nie oznacza to jednak, że obuwie to nie może fantastycznie spisywać się do gry w piłkę nożną. Przeciwnie – często jest ono określane mianem "mniejszych korków". Podeszwa tych półprofesjonalnych butów składa się bowiem ze specjalnie i różnorodnie rozmieszczonych od kilkunastu do kilkudziesięciu niedużych gumowych korków. Sprawia to, że ciężar naszego ciała rozkłada się w różnych punktach podporu. Buty turfy idealnie nadają się na sztuczną nawierzchnię. Najlepiej spisują się na miękkiej, orlikowej trawie. Na takim podłożu zachowują one doskonałą przyczepność, zwrotność i stabilność. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby grać w nich na zmrożonej i wilgotną zimą, czy suchą i twardą w okresie letnim nawierzchni. Na takiej również dobrze się sprawują. Uparci mogą ich używać także do futsalu, jednak podczas gry na hali lepiej sprawdzą się specjalnie do niej przeznaczone halówki.

Czy warto je kupić?

Jak najbardziej warto zainwestować w ten rodzaj obuwia piłkarskiego. Buty turfy są na tyle uniwersalne, że świetnie sprawują się nie tylko na dedykowanej im sztucznej trawie, ale całkiem dobrze radą sobie też na innych nawierzchniach, takich jak hala piłkarska czy trawa naturalna. Ponadto niesprzyjające warunki pogodowe, takie jak lód, śnieg, czy deszcz nie stanowią dla nich większych przeszkód. Wciąż powinny być w stanie zagwarantować dobrą przyczepność i wysoki komfort użytkowania. Turfy są wytrzymałe i mogą długo służyć swoim użytkownikom. Niewątpliwie kolejną zaletą jest to, że osoby zainteresowane ich pozyskaniem mogą łatwo przebierać w bardzo szerokiej ofercie dostępnych produktów renomowanych firm sportowych, jak: Nike, Adidas, Puma, Umbro, New Balance. Stanowi to gwarancję jakości i satysfakcji. Najpopularniejsze kolekcje (takie jak przykładowo: Nike Tiempo, Nike Magista, Adidas Messi, Adidas Predator, Puma Evo) są dostępne w dużej rozbieżności cenowej – już od około 160-200 złotych do nawet około 850-1250 złotych za najlepsze modele, więc z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć odpowiadające mu buty.