Jeżeli masz w rodzinie lub wśród przyjaciół osobę , która gra na gitarze, warto już teraz zastanowić się nad prezentem dla niej. Wbrew pozorom nie jest to sprawa prost.Prezent jest bowiem uzależniony od rodzaju instrumentu, którego muzyk używa.

Kostki i struny - tak, ale...

Prezenty dla gitarzysty

Przede wszystkim musisz ustalić, czy muzyk, któremu chcesz dać prezent gra na gitarze klasycznej,  akustycznej, czy elektrycznej. Prezenty dla gitarzystów są od tego bardzo uzależnione. Nie kupuj zatem kostek do gry dla  muzyka klasycznego, gra on bowiem palcami. Ale gitarzysta akustyczny i elektryczny zazwyczaj potrzebuje kostek. Nie są drogie, więc najlepiej kupić mu cały komplet o zróżnicowanym stopniu "twardości". Struny - one również zależą od rodzaju gitary. Gitara klasyczna potrzebuje strun nylonowych, akustyczna - w zależności od upodobań muzyka - nylonowych i stalowych, elektryczna - stalowych. Jeżeli zatem struny wybieramy na prezenty dla gitarzystów, warto pamiętać, że kupujemy je zawsze w kompletach po sześć sztuk. Gitarzyści bowiem zmieniają struny od razu całymi kompletami. Trzeba również wiedzieć, że każdy rodzaj strun może dzielić się na struny miękkie i twarde. Warto zatem wcześniej dowiedzieć się dyskretnie, które z nich preferuje "nasz muzyk", a także przejrzeć stronę https://www.gitaraibas.pl/prezenty-dla-gitarzysty-muzyków, by zaczerpnąć inspiracji.

Gitarowy uniwersalizm

Czy istnieją uniwersalne prezenty dla gitarzystów, czyli takie, które sprawdzają się zawsze, bez względu na rodzaj instrumentu i upodobań muzyka, który na nim gra. Tak, choć jest ich niewiele. Jednym z nich jest metronom, czyli urządzenie, które odmierza  i wystukuje wybrane wartości rytmiczne, pozwalając ćwiczącemu samotnie muzykowi  właściwie kontrolować tempo i feeling. Drugim uniwersalnym urządzeniem jest tzw. stroik, zwany również tunerem, czyli urządzenie ułatwiające strojenie instrumentu. Trzeba jednak pamiętać, że uniwersalne są tylko stroiki w formie klipsów, które przypinane są na główkę gitary. Ustalają one wysokość dźwięku na podstawie wibracji wydawanych przez instrument. Można je zatem bezpiecznie stosować w na gitary klasyczne, akustyczne i elektryczne. Wreszcie kapodaster, czyli zakładane na gryf gitary urządzenie podwyższające wysokość wydawanych przez nią dźwięków. Niektóre  kapodastry mogą być stosowane we wszystkich rodzajach gitar

Elektronika w służbie muzyka

Największe pole do popisu dają prezenty dla gitarzystów elektrycznych. Znajdują się bowiem wśród nich zarówno wszelkiego rodzaju wzmacniacze i głośniki, jak i również przystawki przekształcające dźwięki instrumentu. Wybór tego rodzaju sprzętu jest naprawdę duży, a do tego dochodzą jeszcze urządzenia współpracujące z komputerami. Nie można zdać się jednak na przypadek. trzeba dokładnie wiedzieć, czego potrzebuje gitarzysta, którego chcemy uszczęśliwić.