Często zdarza się, że czujemy potrzebę grania na instrumentach. Nic dziwnego – muzyka od zawsze towarzyszyła nam i sprawiała przyjemność. Jednym z coraz częstszych zainteresowań jest nauka gry na saksofonie. Od czego zacząć? Co jest ważne i charakterystyczne dla tego instrumentu?

Wybór instrumentu

Zanim zaczniemy naukę gry na saksofonie musimy zadbać o to, aby mieć na czym grać. Ważne jest więc, aby zdobyć ten instrument. Warto w tym celu udać się do odpowiedniego sklepu muzycznego. Tam zazwyczaj kupimy dobrej jakości saksofon, co będzie umożliwiało nam naukę gry. Możemy oczywiście odkupić używany saksofon, co będzie na pewno tańsze. Jednak warto pamiętać o tym, że musimy sprawdzić, czy jest on w dobrym stanie. Nie chcielibyśmy przecież odkupić uszkodzonego sprzętu, dlatego warto poprosić o pomoc w tej kwestii kogoś, kto dobrze zna się na saksofonach.

O początkach gry na saksofoniePierwsze kroki

Nauka gry na saksofonie nie jest zbyt prosta, ale nie warto się przez to do tego zrażać. Wręcz przeciwnie – jeśli nauczymy się grać, będziemy mieli z tego ogromną satysfakcję. Choć ogólnie uważa się, że nauka gry na instrumentach smyczkowych jest zdecydowanie trudniejsza, ponieważ uzyskanie odpowiednich dźwięków wymaga ogromnej precyzji. Naukę warto rozpocząć z instruktorem nauki lub nauczycielem. Taka osoba dokładnie wie jak w łatwy sposób przekazać nam treści i zlecić ćwiczenia praktyczne. Dlatego też nauka gry na saksofonie będzie dla nas zdecydowanie łatwiejsza, jeśli zdecydujemy się na tę formę. Nauczyciel ma dużo więcej doświadczenia i pomoże nam skutecznie dopracować każdy detal naszej gry. Do tego powinniśmy opanować podstawy teoretyczne. Warto zaznajomić się z budową instrumentu i zasadami jego działania. To ułatwi nam wykonywanie dalszych kroków i pomoże w osiągnięciu celu. W końcu łatwiej nam się uczyć, kiedy wiemy, gdzie co jest i mamy świadomość, do czego to wykorzystać.
Możemy uczyć się także samodzielnie. Jednak wiele osób odradza samodzielną naukę gry na saksofonie. Dlaczego? Jest ona dłuższa. A poza tym sami nie mamy takiej świadomości dźwięku, nie jesteśmy często pewni czy idealnie zagraliśmy konkretne dźwięki. Osoba z boku, która nas słucha i uczy, potrafi nam pokazać i pomóc to zniwelować. Mimo to jest wiele osób, które są niesamowicie utalentowanymi samoukami. Można więc stwierdzić, że i w taki sposób mamy możliwość nauczenia się gry na tym instrumencie.

Dla kogo?

Pozostaje pytanie – dla kogo jest nauka gry na saksofonie? Dla każdego, kto posiada słuch muzyczny oraz chce się uczyć i rozwijać. Jeśli mamy takie zainteresowania, to warto je rozwijać. Być może stanie się to naszą wielką pasją.