W dzisiejszych czasach większość z nas boryka się z nadmiarem obowiązków i stresem. Nic dziwnego,że puszczają nam nerwy. Brakuje nam czasu na odpoczynek czy zwykłą rozmowę z naszymi bliskimi... Jak zwolnić? Oto kilka praktycznych porad...

Wrzuć na luz

Na początek warto sobie uświadomić, że życie to nie zawody sportowe. Nie musimy być zawsze bliscy perfekcji. Nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu zamówimy pizzę na obiad czy nie pozmywamy przed spaniem naczyń. Dążenie do stu procentowej perfekcji jest męczące i bardzo frustrujące, a gdy już wyczerpią się nasze zasoby energii - nie będziemy odczuwać przyjemności, satysfakcji, ani motywacji do działania. sposoby na relaks Ta prawda dotyczy również bycia rodzicem. Dzieci również potrafią dostarczyć nam sporo zmartwień, a rodzicielstwo nigdy nie było łatwym zajęciem. Pozwalajmy naszym dzieciom na popełnianie własnych błędów, a także na ponoszenie konsekwencji swoich wyborów. Dzięki temu staną się świadomymi i odpowiedzialnymi osobami. Rozmawiajmy z dzieckiem i stawiajmy jasne granice. Dzięki temu nasze pociechy będą wiedziały na czym stoją. Jasne zasady to także kary. Gdy na przykład dajemy dziecku szlaban czy obcinamy kieszonkowe to zawsze bądźmy konsekwentni w swoich postanowieniach. Nie dajmy się przebłagać. Z drugiej strony sami starajmy się dotrzymywać złożonych obietnic. Nie bójmy się przyznać przed dzieckiem do porażki... Nasz autorytet na tym nie ucierpi. Zdecydowanie gorzej będzie jeśli nasz potomek przyłapie nas na kłamstwie. Po takiej wpadce bardzo trudno będzie nam odzyskać jego zaufanie. Sporym problemem jest też nadmiar obowiązków. Wiele osób bierze na siebie zbyt wiele... Na szczęście łatwo można sobie z tym poradzić. Wystarczy podzielić poszczególne prace na wszystkich członków rodziny. Nawet najmłodsze dzieci mogą pomagać w domu, na przykład zbierać swoje zabawki czy nakrywać do stołu. Dostosujmy podział prac do wieku domowników. Starsze dzieci mogą wykonywać bardziej skomplikowane prace domowe. Nie denerwujmy się, gdy jakaś czynność nie zostanie wykonana tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Zdecydowanie ważniejsze są dobre chęci i zaangażowanie w daną czynność, a nie bezbłędne jej wykonanie. Starajmy się jak najczęściej chwalić nasze dzieci. Dzięki temu poczują się docenione i chętniej będą się angażować w domowe obowiązki.

Odpuść, zwolnij, nie rób nic za wszelką cenę!

To hasło zawsze warto brać sobie do serca. Warto choć od czasu do czasu znaleźć chwilę dla siebie. Sposoby na relaks mogą być bardzo zróżnicowane. Niektóre osoby odpręża gotowanie. Inni cieszą się z chwili samotności w gorącej kąpieli. Takie chwile odpoczynku to zdrowy egoizm. Dzięki nim ładujemy nasze baterie i jesteśmy w stanie zmagać się z przeciwnościami dnia codziennego.