Narciarstwo należy do tych dyscyplin sportowych, które w ostatnich latach zaczęło uprawiać coraz więcej osób. Wynika to z faktu, że dla przeciętnego Polaka, jazda na nartach stała się sportem sporo tańszym, niż jeszcze kilka lat temu. Nawet jeśli nie mamy zbyt grubego portfela, to możemy kupić sobie sprzęt używany i raz na dwa tygodnie uderzyć na stok.

Akcesoria narciarskie

Odpowiedni dobór ochrony wzroku na nartachNarciarstwo to nie są jednak tylko narty, buty oraz kijki. Te trzy rzeczy uznawana są za obowiązkowe. Pozostałe wyposażenie narciarza posiadamy lub nie, w zależności od tego, jaką wagę do niego przykładamy lub ile pieniędzy w danym sezonie chcemy na narciarstwo wydać. Z tego powodu jeździmy w zwykłych ciuchach zimowych zamiast narciarskich, mamy często zwykłe rękawice itp. Są jednak elementy stroju, na które warto wydać kilka złotych, mają bowiem ogromne znaczenie.

Gogle narciarskie należą do tej grupy akcesoriów, o których lepiej jest nie zapominać. Niektórzy np. stwierdzają, że można przecież z równym powodzeniem jeździć w okularach. Sprawa wygląda w ten sposób, że okulary nie chronią nas przed wpływem promieni tych widzialnych i niewidzialnych. Na stoku narciarskim światło atakuje nas ze wszystkich stron, dlatego że odbija się od powierzchni śniegu, która nie jest równa, a więc może się zdarzyć, że będą nam wpadały promienie ultrafioletowe, które są bardzo szkodliwe. Tam, gdzie okulary nas nie chronią, czyli z boku albo od dołu, wpadają właśnie promienie światła.

Odpowiednia ochrona S1, S2, S3

Gogle narciarskie, jakich potrzebujemy, musimy wybrać pod kątem dwóch parametrów. Przylegania ramki gogli do twarzy oraz rodzaju szkieł. Ramka musi pasować do kształtu naszej twarzy, w ten sposób, żeby nie dotykała nam nosa, żeby nigdzie z boków ani na górze nie było szczelin. Trzecią sprawą jest fakt, aby pomiędzy kaskiem a ramką było nieco luzu, ale również by nie było zbyt dużych przestrzeni.

Dobór odpowiednich szkieł należy do najważniejszej kwestii związanych z goglami narciarskimi. Ogólnie szkła dzielimy na trzy kategorie S1, S2 oraz S3. Istnieją również szkła wykonywane w technologii fotochromowej. Szkła S1 służą do jazdy podczas słabych warunków atmosferycznych. Są to szkła, które podnoszą kontrast (potocznie opisuje się je jako szkła rozjaśniające). Gogle narciarskie  S2 są niejako pośrednie. Dość dobrze korzysta się z nich podczas dobrej pogody, jak i podczas słabej widoczności. Szkła S3 dedykowane są do jazdy podczas dużego nasłonecznienia stoku. Głównym ich zadaniem jest ochrona wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.