Akupresura to metoda leczenia, która skupia się na dotyku. Dokładniej mówiąc polega na głaskaniu, uciskaniu, bądź opukiwaniu pewnych ustalonych miejsca na ciele. Można w tym celu wykorzystać matę do akupresury. Taka zewnętrzna ingerencja jest bardzo naturalna. Pomimo, że jej działanie nie jest jeszcze potwierdzone badaniami naukowymi, to ma wielu zwolenników, a przy tym są osoby, których kondycja zdrowotna znacznie się polepszyła. Jej używanie pomaga pozbyć się bóli pleców, głowy lub innych towarzyszących przy codziennych czynnościach.

Mata do akupresury - działanie

Mata zdrowotna, wykonująca masaż posiada spiczaste zakończenia, które wywierają nacisk na skórę. W ten sposób stymuluje się układ nerwowy, dzięki czemu dochodzi do reakcji ruchowej organizmu. Dodatkowo poprawia się krążenie krwi, a wraz z nią przepływ substancji odżywczych zwiększając tym samym odporność i utrzymując stałą temperaturę ciała. Korzystając z maty do akupresury można głęboko zrelaksować mięśnie, niwelując przy tym napięcia i skurcze, które z kolei negatywnie wpływają na organizm powodując różnego rodzaju bóle. Przy okazji wytwarzane zostają endorfiny, czyli hormony wpływające na dobre samopoczucie i zadowolenie. Mata pozwala także niesamowicie wypocząć.

Użytkowanie maty do akupresury

Sposób na zniwelowanie bólu i ogólne rozluźnienie organizmuKorzystać z maty może osiągnąć każdy. Szczególnie polecane jest jej stosowanie dla osób borykających się z takimi dolegliwościami, jak: ból pleców, ból odcinka szyjnego, obolałość bioder, ból stóp i dłoni lub ramion. W celu ich zniwelowania najczęściej należy położyć się na macie (najlepiej aby był wtedy bezpośredni dotyk skóry do maty). Do takiego masażu trzeba się przyzwyczaić. Początkowo może być odczuwany delikatny dyskomfort. Jest to związane z nowymi odczuciami dla ciała. Jednak z czasem to mija i stosowanie maty do akupresury jest bezbolesne i przyjemne. Należy tutaj także pamiętać o całkowitym odprężeniu. Tylko wtedy organizm odpowiednio zareaguje na bodźce. Po masażu ciało może być zaczerwienione, jednak nie trzeba się tym przejmować. Wmasowanie balsamu pomoże i ślady szybko znikną. Producenci mat wskazują także pozycje, które są zalecane przy określonych dolegliwościach. W zależności od bólu, który doskwiera, trzeba dobrać odpowiednie położenie ciała. Przykładowo do masażu bioder zalecane będzie leżenie na boku, z kolei masując plecy leży się na wznak.

Mata do akupresury jest fantastycznym rozwiązaniem dla każdego. Korzystanie z niej na pewno nie zaszkodzi, a na pewno rozluźni organizm. Samodzielny masaż jest łatwy do wykonania w domu. Delikatny ucisk części ciała zaczerpnięty z medycyny naturalnej odpowiednio wpłynie na organizm. Przy tym wszystkim warto też pamiętać, że mata jest jedynie uzupełnieniem właściwego procesu leczenia, jeśli ktokolwiek zmaga się z regularnymi bólami.