Po ciężkim dniu każdy z nas marzy o tym, aby móc wypocząć w komfortowych warunkach. Nie ma nic lepszego niż wygodne łóżko lub ukochany fotel. A jednak… jest coś lepszego, dzięki czemu odpoczynek będzie przyjemniejszy. Przydać się w tym może poduszka ortopedyczna do spania lub do siedzenia. Na czym polega jej fenomen i dlaczego wielu lekarzy zaleca posiadanie takiego produktu w domu? Warto dokładnie przyjrzeć się tej sprawie.

Po co poduszka ortopedyczna?

Niektórzy mówią poduszka ortopedyczna, ale można się też spotkać z takimi określeniami, jak poduszka profilowana lub poduszka szwedzka. Niezależnie od nazwy – po poduszki, które mają dać odpocząć kręgosłupowi, należy udać się do sklepu medycznego. Dlaczego? Ponieważ tylko tam na ogół można zakupić produkty certyfikowane, które można zaliczyć do produktów medycznych. Często ktoś reklamuje w niskiej cenie artykuły medyczne, a tak naprawdę nie mają one z tym nic wspólnego. Jak więc widać należy bardzo mocno uważać, dzięki czemu będzie można otrzymać poduszkę profilowaną, która zapewni kręgosłupowi szyjnemu odpoczynek i neutralną pozycję. Dzięki takiej poduszce można również rozluźnić mięśnie, jak również poprawić krążenie odcinka szyjnego. Wiele zalet mają takie poduszki, dlatego warto mieć je w swoich domach, jeżeli ktoś nie chce mieć problemu z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Komfortowe warunki do wypoczynkuRodzaje poduszek ortopedycznych

Skoro już wiemy, że poduszki ortopedyczne są dobre, to czas na to, aby dowiedzieć się, jakie są poduszki do zakupienia. Ich podstawowy podział to na te do spania, jak również na te do siedzenia. Okazuje się, że ich podział jest nieco większy. Wyróżnia się poduszki ortopedyczne, które używa się do:

  • spania na boku – są to te produkty, które mają dodatkowe wyprofilowanie w postaci wałka. To właśnie on odpowiedzialny jest za to, że przestrzeń pomiędzy barkiem a kręgosłupem zostaje wypełniona. Głowa dzięki temu zawsze pozostaje w neutralnym położeniu,
  • spania na brzuchu – specjaliści takim osobom zalecają poduszki ortopedyczne, które ukształtowane są w formie gwiazdy,
  • spania na plecach – dla takich osób zalecane są poduszki niższe, które posiadają dodatkowe wcięcie w profilowaniu. Głowa dzięki temu utrzyma się w jednej stabilnej pozycji.

Należy przemyśleć sposób odpoczynku, jaki przyjmuje się na ogół i to na tej podstawie wybierać poduszkę ortopedyczną zgodną ze swoim zapotrzebowaniem. Jeżeli ten aspekt zostanie pominięty, to nikt nie zapewni sobie dobrego odpoczynku. Poduszka ortopedyczna zawsze musi zostać dobrze wybrana.