Czasy, w których jedynym sposobem na higienę zębów była szczoteczka i pasta, dawno już minęły. Dzisiaj mamy do dyspozycji bardzo bogatą gamę środków oraz przyrządów, którymi w efektywny sposób możemy dbać o czystość naszej jamy ustnej. Szczoteczka nie jest już osamotniona w walce o zdrowe zęby, bowiem jej wysiłki uzupełniają wszelakiego rodzaju wykałaczki i nici dentystyczne. Zresztą same szczoteczki przeszły sporą metamorfozę i w naszych łazienkach coraz częściej pojawiają się szczoteczki elektryczne czy nawet soniczne. Pasta do zębów również nie jest już sama, odkąd popularne stały się płukanki. Arsenał do walki z zanieczyszczeniami zębów i przestrzeni między nimi wciąż jest jednak rozwijany i co jakiś czas pojawiają się nowe rozwiązania. Warto trzymać w tym temacie rękę na pulsie, bowiem wiele tych "wynalazków" jest niezwykle skutecznych w odsuwaniu interwencji stomatologicznych w dalszą przyszłość. Do takich bardzo przydatnych nowych urządzeń należą irygatory dentystyczne.

Ciśnienie kontra próchnica

Czym właściwie są te tajemniczo nazwane urządzenia? Irygacja kojarzy się raczej z nawadnianiem pól niż czyszczeniem zębów... Nie jest to jednak zupełnie błędny trop – irygatory dentystyczne rzeczywiście używają płynów. Niczego jednak nie nawadniają, tylko wystrzeliwują płyn pod wysokim ciśnieniem i w ten sposób czyszczą przestrzeń międzyzębową. Irygator dentystyczny to fantastyczny patent na to, aby dokładnie usunąć resztki jedzenia i innych zanieczyszczeń ze wszystkich zakamarków naszej jamy ustnej – również tych położonych w tak zwanych trudnych miejscach, do których szczoteczka czy nici dentystyczne mają utrudniony dostęp. Posiadające wydłużone końcówki irygatory z łatwością sięgają w takie miejsca. Tak więc dzięki urządzeniom tego typu nasze zęby są jeszcze bardziej czyste, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy czy niepożądanych osadów.

Zastosowanie irygatorów

Co ciekawe, irygatory dentystyczne mogą być stosowane przez wszystkich i nie ma tutaj jakichś przeciwwskazań. Korzystać z nich mogą zarówno osoby stosujące mosty i implanty jak i te z krwawiącymi dziąsłami. irygatory dentystyczneCo więcej, irygatory nie tylko nie wpływają negatywnie na tę ostatnią przypadłość, ale mogą wręcz wpływ pozytywny. Masowane strumieniem wody dziąsła wzmacniają się, co w znaczny sposób może ograniczyć ich krwawienie. Istnieją dwa główne rodzaje irygatorów dentystycznych – stacjonarne oraz bezprzewodowe. Różnią się one wyłącznie sposobem zasilania, więc powinniśmy po prostu wybrać ten model, który będzie dla nas wygodniejszy. Prawdziwym kryterium wyboru powinien być zakres mocy danego irygatora. Im większe pole do manewru daje nam urządzenie, tym oczywiście lepiej.