Pierwsze lofty powstały w Nowym Jorku w latach 50. Stare fabryki wykorzystano do stworzenia dużych, przestrzennych i tanich mieszkań. Na przestrzeni lat lofty z tanich mieszkań przeobraziły się w symbol luksusu. Dziś ten styl króluje nie tylko w Ameryce, ale i w Polsce. Coraz więcej osób wykańcza mieszkania w tym surowym, industrialnym stylu. Tylko czym właściwie charakteryzuje się ten styl? Jak urządzić mieszkanie w tylu industrialnym?

1. Surowość

lampy loftowe

Styl loftowy wykorzystuje surowość wnętrza. To co normalnie wydawałoby się niedokończone czy zepsute, tutaj jest pożądane. Niewykończona ściana, surowy beton czy tynk - to wszystko świetnie oddaje ducha stylu loftowego.      

2. Cegła

Cegła jest znakiem charakterystycznym tego stylu. Stare amerykańskie fabryki często były zbudowane właśnie z cegły, która obecna była w całych mieszkaniach. Jeśli chcemy dodać mieszkaniu loftowego , warto wykończyć jedną ścianę starą cegłą i ją wyeksponować.

3. Metal i drewno

Jak wyżej wspomniano, styl industrialny jest surowy. Wnętrza urządzone w tym stylu mają w sobie wiele elementów wykonanych  z surowego drewna czy metalu. Te dwa surowce są ważną częścią tego stylu i to one go tworzą. Lofty wykorzystują stare przedmioty i dają im nowe życie. Meble z palet czy starych skrzyń świetnie wpasują się w tego typu wnętrza. Lampy w loftach często są metalowe, duże i toporne. Jeśli chcemy wykorzystać w swoim wnętrzu lampy loftowe, możemy je kupić lub zrobić samemu. Przedmioty DIY są doskonałym dodatkiem wnętrz loftowych. Lampa wykonana ze starych butelek po winie bardzo ładnie wygląda w mieszkaniach loftowych i można ją zrobić samodzielnie.

4. Kolory

Kolorystyka w stylu loftowym nie jest zbyt szalona czy oryginalna. Styl industrialny wykorzystuje stonowaną kolorystykę. Szarości, brązy i beże -  to kolory, na których powinniśmy się skupić, wykańczając mieszkanie w stylu loftowym. Prostota działa na korzyść wnętrz industrialnych.

5. Minimalizm

Duża liczba dodatków może zaszkodzić wnętrzu. Lofty charakteryzują się przestrzenią i surowością. Duża ilość dodatków stworzy zupełnie przeciwne wrażenie. Dlatego warto ograniczyć dodatki, by nie przytłumiły surowego piękna drewna, metalu i cegły. Mieszkania loftowe cieszą się coraz większą popularnością. W sklepach coraz częściej można się natknąć na dodatki i meble w tym stylu. Szczególnie popularne stały się lampy loftowe. Nic dziwnego, bo w stylu industrialnym ważną role odgrywa właśnie oświetlenie. Obowiązkowe są długie, wiszące lampy w prostych obudowach. To właśnie poprzez lampy najłatwiej dodać naszemu wnętrzu loftowego charakteru.