Niewłaściwa dieta, a w szczególności jadłospis ubogi w owoce i warzywa, dostarczające cennych witamin oraz mikroelementów, to najczęstsza przyczyna spadku formy, braku energii oraz ciągłego zmęczenia. Istnieje jednak prosty sposób, aby szybko odzyskać dobre samopoczucie i witalność. Wystarczy efektywnie oczyścić organizm z toksyn. Oto kilka wskazówek, jak się do tego zabrać.

Oczyszczanie organizmu w jeden dzień

dieta sokowa jednodniowaSkutecznym, a przede wszystkim bardzo zdrowym sposobem na usunięcie z organizmu obciążających go substancji i niepożądanych produktów przemiany materii, będących pochodną niewłaściwego żywienia, jest zastosowanie diety sokowej jednodniowej. Polega ona na zastąpieniu wszystkich posiłków w ciągu dnia odpowiednio skomponowanymi sokami owocowo-warzywnymi. Ich składniki powinny być tak dobrane, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę potrzebnych pierwiastków, witamin i mikroelementów.

Stąd najlepiej żeby poranna porcja zdrowego napoju składała się przede wszystkim z energetycznych cytrusów, które są znakomitym źródłem antyoksydantów i witaminy C. Z kolei sok mający zastąpić obiad może być skomponowany z buraków, selera, pietruszki i awokado, gwarantując w ten sposób podniesienie poziomu żelaza w organizmie, stymulację produkcji czerwonych krwinek, a także zminimalizowanie niedoborów mikroelementów. Na kolację polecany jest natomiast sok marchewkowo-szpinakowo-ogórkowy, bogaty w witaminy z grupy A, intensywnie oczyszczający i wspomagający prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.

Warto pamiętać, że dieta sokowa jednodniowa przynosi najlepsze efekty, kiedy owocowo-warzywne napoje przyrządza się samemu, używając do tego jedynie świeżych produktów. Walory prozdrowotne i oczyszczające soków w kartonach czy butelkach są bowiem znacząco mniejsze niż tych robionych w domu i wypijanych od razu po przygotowaniu.

Pozytywne efekty sokowego oczyszczenia

Dieta sokowa jednodniowa przynosi organizmowi bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim pomaga pozbyć się wszelkich szkodliwych złogów, ale również rewitalizuje ciało, wzmacnia system odpornościowy, podnosi poziom witamin i życiodajnych pierwiastków, a usprawniając przemianę materii, pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Ma ona także dobroczynny wpływ na kondycję skóry, poprawia jej koloryt oraz zmniejsza przebarwienia. Podobnie sokowy detox działa na włosy, wzmacniając cebulki i dostarczając im potrzebnych składników odżywczych, aby były zdrowe, mocne oraz odporne na wypadanie.

Należy pamiętać, że dieta sokowa jednodniowa jest szczególnie efektywna, gdy jest stosowana regularnie – najlepiej dwa, trzy razy w miesiącu. Nie należy jej powtarzać częściej niż raz na tydzień, gdyż mogłoby to nadmiernie obciążyć organizm.