Pojawienie się na świecie kolejnego dziecka, jest ogromnym przeżyciem dla wszystkich członków rodziny. Największą rewolucją jest dla jedynaka, który do tej pory miał całą uwagę rodziców, skupioną wyłącznie na sobie. Zapowiedź przyjścia na świat nowego członka rodziny, wiąże się z wieloma zmianami w funkcjonowaniu jej całej.

Spis treści:

Za każdym razem jest inaczej - czyli druga ciąża, drugie dziecko

Dziecko

Oczekiwanie na drugie dziecko, jest zawsze radosnym przeżyciem. Wymaga jednak od rodziców, przygotowania się odpowiednio do nowej roli, jak również starsze dziecko na nową sytuację. Obawiają się, nie tylko tego jak sobie poradzą, ale również jaka będzie reakcja dziecka na brata lub siostrę. Druga ciąża oznacza, że rodzice będą po urodzeniu dziecka, poświęcać mniej czasu temu pierwszemu. Dzieci często są zazdrosne o maleństwo i traktują je jak rywala. Noworodek wymaga większej uwagi niż na przykład kilkulatek. Starsze dziecko myśli, że trzeba z młodszym walczyć o miłość i zainteresowanie rodziców. Obawiają się, że noworodek ukradnie uczucie mamy i taty. Trudno jest mu zrozumieć, fakt że, musi dzielić się czasem i uwagą rodziców z kimś jeszcze. Dlatego dobrze jest między koniecznymi zabiegami pielęgnacyjnymi noworodka: karmieniem, usypianiem i przewijaniem, poświęcić trochę czasu dla starszaka. Czytanie książeczki czy wspólna zabawa, pozwolą odczuć dziecku, że nie jest odrzucone. Zachęcanie go do pomocy, przy wszelkich zabiegach, utwierdzi je w przekonaniu, że jest potrzebne, a jego udział w zajmowaniu się rodzeństwem niezbędny. Powodzenie przygotowań, na pojawienie się na świecie drugiego dziecka, zależy w dużej mierze, od rozwagi i rozsądku dorosłych.

Druga ciąża, drugie dziecko - kolejne dziecko

Każda ciąża u kobiety przebiega inaczej. Zdarza się, że pierwsza bardzo różni się od kolejnych. Druga ciąża znacznie mniej przeraża, gdyż nie jest to sytuacja dla pań obca. Wiedzą czego mogą się spodziewać i jak będzie zachowywał się ich organizm. Druga ciąża, to stan kiedy kobieta jest spokojniejsza. Jest wsłuchana w swój organizm i dużo szybciej odczuwa ruchy rozwijającego sie w niej dziecka. Panie obserwują u siebie inne objawy lub ich brak. Porównują obie ciąże i zastanawiają się co wpływa na to, że tak się różnią. Wiele mam, śledzi również kolejne etapy ciąży. Lubią wiedzieć, co dzieje się z ich maleństwem. Jak zmienia się, przybiera ludzkiego kształtu i jak rozwijają się poszczególne narządy.

Kiedy można określić płeć? Etapy ciąży

druga ciąża, drugie dziecko,etapy ciąży

W czwartym miesiącu można już określić płeć dziecka. Przy właściwym ułożenia płodu z bardzo dużym prawdopodobieństwem. W kolejnym rozwijają się zmysły, a dziecko reaguje na dźwięki. Rozpoznaje głos mamy, reaguje na jej słowa. Następnie rozwija się zmysł wzroku i dotyku oraz płuca. Maleństwo zaczyna wyglądać jak noworodek. Pod jego skórą odkłada się tłuszcz, co powoduje, że kształty zaczynają się zaokrąglać. Ustawia się główką w dół, przygotowując się do porodu. W ósmym miesiącu, robi się ciasno. Dziecko jest coraz większe i rozpycha się. Wielkość zależy również od tego, która jest to ciąża, gdyż drugie dziecko jest zazwyczaj większe. Skóra zmienia barwę z czerwonej na różową. Wszystkie narządy są rozwinięte i funkcjonują. Od 37 tygodnia jest gotowe na pojawienie się na świecie, a porusza się coraz mniej, bo jest mu już za ciasno. Kolejne etapy ciąży powodują również zmiany w ciele przyszłej mamy. Najtrudniej jest pod koniec ciąży, kiedy duży brzuch i dodatkowe kilogramy, utrudniają sprawne funkcjonowanie. Jadnak pojawienie się na świecie maleńkiej istoty, natychmiast rekompensuje trudy jej noszenia.