Małe dzieci przez pierwszy rok swojego życia oddychają tylko przez nos, co stanowi nierzadko spore utrudnienie dla dbających o bezpieczeństwo swoich pociech rodziców. Zdarza się, że dziecko oddycha przez nos nawet pięćdziesiąt razy w ciągu minuty i kanały nosowe, które są wówczas u niemowląt bardzo wąskie, mogą się zapchać. Wówczas katar u niemowlaka często zaczątkiem poważniejszego problemu i wystąpienia chorób takich jak zapalenie zatok lub uszu. Co zrobić, by skutecznie obronić dziecko przed niechcianą chorobą?

Przyczyny powstania zatkanego nosa u niemowląt

Zatkany nosek u niemowlaka - co wtedy zrobić?U dzieci katar może się pojawić z kilku powodów. Noworodki i kilkumiesięczne dzieci mogą oddychać jedynie przez nos, wieć gdy dochodzi do zatkania pracy obu komór nosowych u dziecka, mogą pojawić się problemy z oddychaniem, zaburzenia podczas ssania, a nawet niedożywienie na skutek niedrożnych dróg oddechowych. Najczęściej za niedrożność odpowiadają infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych i alergie. Wówczas wystarczy ułatwić przepływ powietrza u noska maluszka, stosując preparaty do tego przeznaczone np. Nasvin baby. Sama niedrożność może mieć miejsce w jamie nosa lub też w części gardła umiejscowionej na wysokości nosa. Przeważnie podczas niedrożności, widoczny jest wyraźny obrzęk błony śluzowej nosa, zaś samo nasilenie objawów zależy od stopnia niedrożności jak i wieku dziecka. Gdy dochodzi do niedrożności, możliwe jest pojawienie się takich powikłań jak ostry obrzęk błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych czy alergiczny nieżyt nosa. Są one z pozoru trudne do powstrzymania, lecz także i tutaj skorzystanie z wyżej wspomnianego Nasivin baby okaże się zbawienne dla małej pociechy.

O czym pamiętać, by nie dopuścić do nagromadzenia się wydzieliny u niemowlęcia?

Choć uważny rodzić nie będzie miał problemu z zapewnieniem opieki własnemu dziecku podczas pierwszego roku życia, to problemy z niewydolnym nosem mogą być sporym wyzwaniem w tym okresie. Nawet korzystając z Nasivin baby, nie zwalnia to z zachowania szczególnych środków ostrożności podczas tego szczególnie ważnego dla dziecka etapu jego rozwoju. By pomóc dziecku warto pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest, by pamiętać, że gdy dziecko nie śpi, kłaść je na brzuchu. Pomoże w łatwiejszym ułożeniu ciała dziecka i pozwoli na optymalny przepływ powietrza. Dla ochrony dziecka warto też postarać się o cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Zbyt suche może podrażniać błony śluzowe dziecka. Co prawda są to niewielkie czynności domowe, które w żadnym stopniu nie zastąpią profesjonalnych preparatów jak Nasivin baby, ale w dużej mierze mogą przyczynić się do ułatwienia życia swojego maluszka.