Przyjście na świat dziecka w okresie zimowym to prawdziwa radość dla rodziców, wszak to szczególny świąteczny lub noworoczny czas. Oczywiście należy odpowiednio się przygotować i wiedzieć, jak należy ubierać dziecko, czy kiedy udać się na pierwszy spacer. Niezwykle istotne znaczenie ma również dobór odpowiedniego wózka dziecięcego z gondolą. O Oto garść sprawdzonych rad.

Co powinno znaleźć się w wyprawce? Jakie ubranka wybrać?

Szczególne znaczenie przywiązuje się do wyboru rzeczy do wyprawki. Niewątpliwie najważniejsze obok licznych pampersów, podgrzewaczy, butelek i smoczków, a także środków do pielęgnacji, są ubrania. Warto postawić na dużą ilość pajacyków z długim rękawem. Najlepiej, aby były one wyposażone w zatrzaski, dzięki którym szybko zmienić pieluchę i być może uda Ci się nie doprowadzić do płaczu dziecka. Modele na guziki są w tym przypadku niepraktyczne. Musisz zaopatrzyć się również w kaftaniki. To one będą stanowiły dodatkową warstwę ochronną przed zimnem. Niezbędne są także kombinezony. Warto zakupić model z dodatkowo wszytymi rękawiczkami, najlepiej na jeden paluszek. Wśród koniecznego asortymentu powinien znaleźć się także śpiworek, oczywiście wykonany z oddychającego materiału. Niezbędna będzie również czapeczka, najlepiej wiązana pod szyją. Powinna zakrywać uszy dziecka. Niezależnie od nakładania dziecku na główkę kaptura z kombinezonu, trzeba pod spód nałożyć mu czapeczkę.

Jak ubierać dziecko w domu i na wyjście?

Nie należy przegrzewać dziecka w domowych warunkach. Już kiedy kończy pierwszy miesiąc życia jego mózg zdobywa zdolność do termoregulacji. To czy dziecku jest za zimno lub za gorąco możesz rozpoznać po somatycznych objawach. Przede wszystkim wilgotny karczek, a także ciepła główka oznaczają, że dziecko jest przegrzane i trzeba zdjąć mu jedną warstwę odzieży bądź kocyk, którym jest przykryte. Z kolei gdy jego stópki i rączki są zimne, oznacza to, że należy je dodatkowo okryć. Objawem tego, że dziecku jest chłodno może być również czkawka. Na wyjście należy ubierać dziecku jedną warstwę więcej niż sobie. Oczywiście niezbędny będzie kombinezon.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego?

Gondole, czyli głębokie wózki dla dzieci są jedyną możliwością spacerowania z dzieckiem zimową porą. Trzeba zadbać nie tylko o odpowiednią wielkość gondoli, ale przede wszystkim jej wykonanie z nieprzemakalnego i jednocześnie chroniącego przed wiatrem materiału. Przed zakupem należy sprawdzić czy wózek dziecięcy posiada wymagany certyfikat bezpieczeństwa. Oznaczany jest on literą B. Powinien posiadać również atest. Bardzo ważna jest funkcjonalność takiego wózka dziecięcego, czyli łatwe odpinanie gondoli. Dzięki czemu będzie można wnieść w niej dziecko do mieszkania. Wiele osób decyduje się na modele 2w1. Można je wiosną przekształcić na spacerówkę, co niewątpliwie ogranicza koszty. W przypadku tych 3w1 z fotelikiem samochodowym, warto nieco dopłacić i zdecydować się na certyfikowany fotelik, który przeszedł pomyślnie testy zderzeniowe.

Kiedy zaplanować pierwszy zimowy spacer?

Zaplanowanie pierwszego spaceru w zimie przeraża wiele młodych mam i ojców. Jednak nie ma się czego bać, jeśli wszystko dokładnie się zaplanuje. Na samym początku istotne jest hartowanie dziecka, zanim wybierzesz się na dłuższy spacer polega ono na zostawieniu wózka z gondolą na 15 minut przy otwartym oknie. Oczywiście wtedy należy ubrać dziecku czapeczkę i dodatkową warstwę odzieży. Można również wózek wystawić na balkon lub taras na krótki czas, jeśli dysponuje się taką przestrzenią. Takie werandowanie należy kontynuować przez przynajmniej tydzień. Potem można już wybrać się na spacer. Pamiętając by najpierw przygotować wózek dla dziecka. Potem się ubrać, a na końcu ubrać do wyjścia dziecko. Chodzi o to, by nie zgrzało się w domu.

Jak chronić dziecko przed infekcją?

Bardzo istotną kwestią, którą chcemy jeszcze poruszyć jest ochrona dziecka przed zimowymi infekcjami. Jeśli jesteś przeziębiona, to koniecznie przed karmieniem powinnaś zawsze myć ręce, również wtedy kiedy przychodzisz z dworu do domu. Karmienie może rozgrzać twoje dziecko po spacerze. Ponadto w mleku znajdują się przeciwciała. Dzięki temu jest duża szansa, że nie zarazisz swojego dziecka. Warto kierować się powyższymi wskazówkami przygotowując się do przyjścia na świat zimowego „new born baby”. Dzięki temu szybciej wdrożysz się w nowe obowiązki i zapewnisz dziecku właściwą opiekę.