Szybkość i łatwość wykonania w połączeniu z efektywnością, uniwersalnością oraz możliwością spersonalizowania sprawia, że bransoletki na gumce stanowią biżuteryjny hit dla wielu pań. Są kobiety, które wręcz nie wyobrażają sobie innych dodatków do codziennych stylizacji. Dlatego ich kuferek obfituje w wiele multikolorowych zestawów. O ile niektórzy decydują się na zakup gotowych, inni próbują swoich sił w samodzielnym wykonaniu. A to jest banalnie proste. Potrzebne będą gumki do bransoletek i koraliki.

Odrobina handmade'owej wiedzy dla początkujących rękodzielników

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się wszystkim zainteresowanym to: „jaka gumka do bransoletek będzie najlepsza”? W tym przypadku najczęściej mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze obejmuje elastomę, drugie zaś gumkę silikonową. Elastoma stanowi zestaw kilku cienkich niteczek, które wykazują się dużą sprężystością i rozciągliwością. Jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, idealnie sprawdzająca się do lekkich lub małych koralików. Bez trudu można ją związać, a jej rozerwanie nie jest takie łatwe. Jeśli chodzi o gumkę silikonową to również możemy wybierać spośród wielu opcji kolorystycznych do wyboru, w tym również przezroczystej. Ma okrągły przekrój, występuje w kilku rozmiarach, a jej niekwestionowaną zaletą jest wysoka wytrzymałość. Niestety, może sprawić trudność w zawiązaniu, gdyż jest mniej sprężysta i elastyczna niż elastoma. Silikonowa gumka do bransoletek jest polecana do większych korali i kamieni.

gumka do bransoletekElastoma czy gumka silikonowa – która będzie lepsza?

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która z tych gumek do bransoletek będzie najlepsza, albowiem wiele zależy od tego, co na nią będziemy nawijać. Jeśli będą to drewniane, akrylowe czy małe koraliki pozbawione metalowych elementów, jak krawatki czy przekładki to elastoma okaże się najlepszym wyborem. Różnie wygląda sprawa wytrzymałości. Generalnie silikonowa jest trwalsza, ale jeśli już pęknie to jedyne, co pozostanie to czasochłonne zbieranie jej zawartości z podłogi. W przypadku elastomy proces eksploatacji możemy na bieżąco monitorować, ponieważ nitki pękają w niej stopniowo.

Dostosowanie grubości do otworów

Wybór odpowiedniej gumki do bransoletki nie ogranicza się wyłącznie do decyzji o jej rodzaju. Rzeczą, o której dodatkowo trzeba pamiętać to dobór jej grubości do wielkości otworów w koralikach. W przypadku kamieni o wielkości 7 mm, idealnie sprawdzi się gumka w rozmiarze 0,6 mm lub 0,7 mm. Przy koralikach 8-10 mm, gumka o wymiarze 0,8 mm.