W dzisiejszych czasach bardzo ważny jest temat prawidłowego odżywiania. Od najmłodszych lat dzieci są edukowane, co powinny jeść, by być zdrowe, silne i uniknąć problemów w przyszłości.
Jak zdrowo się żywić?
Osoby dorosłe powinny mieć wysoką świadomość, jak ważne jest dobre zbilansowanie diety. W świecie, który pędzi naprzód w zawrotnym tempie, czasem trudno znaleźć czas na spokojny posiłek. Jednak mimo wszystko warto się o to postarać. Dla mocno zapracowanych polecane są koktajle owocowe oraz owocowo-warzywne. Można je przygotować nawet poprzedniego dnia i przechować przez noc w lodówce. Można również rano, przed wyjściem do pracy, zmiksować składniki. Zajmuję to dosłownie kilka minut, by połączyć mleko lub wodę z owocami (banan, kiwi, jabłko, gruszka, truskawki, maliny, jagody i tym podobne), z dodatkiem np. szpinaku, aby otrzymać pożywny koktajl owocowy. Także osoby, które chciałyby pozbyć się nadmiaru kilogramów, mogą stosować koktajle owocowe. Jednak w tym przypadku warto wprowadzić do diety typowe koktajle odchudzające. Wówczas warto zwrócić bardziej uwagę na dobór składników, a nie tylko na walory smakowe. Można łączyć ze sobą np. mleko, wodę lub jogurt jako podstawę z garścią jarmużu, sałaty czy szpinaku oraz, innymi dodatkami w postaci owoców, warzyw, płatków czy orzechów.
Prozdrowotne działanie naturalnych składników
Szczególnie dużą popularnością cieszą się jagody goji. Są to owoce pochodzące z kolcowoju chińskiego lub pospolitego. Mają czerwony kolor i charakterystyczny kształt owalny. Występują najczęściej jako forma suszona. Jagody goji cechują się słodko-cierpkim smakiem. Mają w sobie wiele substancji odżywczych, w tym aminokwasów, witamin z grupy B (1, 2, 6), E czy C, mikro i makroelementów (w tym żelazo, wapń, cynk czy selen), jak również fizalinę i zeaksantynę. Działanie jagód goji ma szczególny wpływ na takie układy organizmu ludzkiego jak na przykład:
- krwionośny (regulują ciśnienie krwi, zmniejszają poziom cholesterolu czy cukru, powodują wzrost liczby białych krwinek);
- nerwowy (zmniejszą poziom stresu, poprawiają jakoś snu);
- płciowy (powodują zwiększenie libido a co za tym idzie sprawności seksualnej);
- wpływają na przemianę materii, wspomagają zmniejszenie odkładania się tkanki tłuszczowej, przyspieszają metabolizm, regulują pracę jelit, oczyszczają z toksyn);
- w przypadku chorób nowotworowych spowalniają tempo ich rozwijania się oraz pozytywnie działają w profilaktyce;
- działają łagodząco na symptomy menopauzy i andropauzy.
Jagody goji w ciąży mają również dobroczynny wpływ. Są zalecane z powodu dużej zawartości witaminy C. Można je spożywać co dwa - trzy dni, np. jako dodatek do jogurtu, płatków owsianych czy koktajlu. Uważać powinny panie, które mają problem z krzepnięciem krwi czy żylakami. Jagody goji mogą bowiem powodować rozrzedzenie krwi.