Weganizm to nie tylko dieta, to styl życia. Polega nie tylko na niespożywaniu produktów odzwierzęcych, ale też na ich unikaniu. O ile wydaje się zrozumiałe, dlaczego weganie nie noszą skórzanych rzeczy i nie jedzą mięsa, ale wegańskie kosmetyki nie brzmią już tak oczywiście. Co jest niewegańskiego w kosmetykach?

Wymagania stawiane wegańskim kosmetykom

Pierwszą rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to to, czy dany kosmetyk jest testowany na zwierzętach. Weganie potępiają ten proceder i nie zdecydują się na zakup takich produktów. Jest to pierwsza rzecz, która wpływa na ocenę, czy dany kosmetyk jest wegański. Brak testów na zwierzętach nie będzie oznaczał dopuszczenia do sprzedaży niezbadanych produktów. Kosmetyki można badać np. poprzez metodę in vitro. Jeśli chodzi o zawartość składników odzwierzęcych, to można je podzielić na dwie grupy. Pierwsze to składniki czysto zwierzęce jak tłuszcz, czy mleko, a drugim rodzajem są substancje otrzymywane ze składników zwierzęcych. Ich lista jest dość spora, a nazwa często jest niepozorna i dla osoby niezainteresowanej tematem może brzmieć neutralnie:

  • Kolagen - wytwarzany ze świńskiej skóry lub kości
  • Elastyna - pochodzi np. z tkanek krowich i ma podobne właściwości co kolagen
  • Keratyna - uzyskiwana jest z wełny owczej lub pazurów
  • Kwas stearynowy - uzyskiwany z łoju zwierzęcego
  • Ambra - utwardzona wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota
  • Lanolina - jest to wosk produkowany przez gruczoły łojowe
  • Chitozan - pozyskiwany jest z pancerzy różnych skorupiaków

Są to tylko przykłady substancji najczęściej dodawanych do preparatów pielęgnacyjnych. Wegańskie kosmetyki będą wykonane w 100% z wyciągów roślinnych.

Certyfikaty i oznaczenia

Ze względu na dość duże wymagania znalezienie takich produktów jest bardzo trudne. Wymaga znajomości produkcji kosmetyków i trudu w znalezieniu odpowiedniej firmy. Dla ułatwienia powstały specjalne oznaczenia, informujące konsumenta, czy dany produkt jest wegański i nietestowany na zwierzętach. Jeśli firma posiada oznaczenie białego króliczka, czy „V” oznaczające „vegan”, to taki produkt spełnia wymagania. Dzięki temu można w łatwy sposób wyszukać poszczególne produkty. Nie wszystkie firmy muszą posiadać taki certyfikat, aby zostać uznane za wegańskie. Jednak by się tego dowiedzieć, trzeba dobrze się przyjrzeć produktowi albo sprawdzić, czy na stronach poświęconych wegańskim kosmetykom jest on wymieniany. Warto też zauważyć, że produkty ekologiczne to nie to samo co wegańskie. Produkt nietestowany na zwierzętach może być wykonany z ekologicznych składników, ale nie musi. Kosmetyki wegańskie dostępne są w ofercie sklepu Enebio.pl https://www.enebio.pl/79-kosmetyki-weganskie